Re: Wyślij swoje CV do rady nadzorczej

niedawno na Planete+ był ciekawy czteroodcinkowy serial o obecnym kryzysie- przyczynach i skutkach (m.in. 30 milionów bezrobotnych).

Na ile był obiektywny, trudno mi ocenić, bo onegdaj to nie ekonomii przede wszystkim uczono mnie w szkółce. Ale padły w nim interesujące zdania, oddające chyba sedno sprawy. Nie zacytuję dosłownie, lecz postaram się oddać sens:

„Zysk banku jest jego sprawą prywatną …(i jako taki konsumowany jest w całości przez tenże bank). Jeśli jednak bank ma długi, to stają się one sprawą publiczną i koszty ich powinno w imię solidarności ponosić całe społeczeństwo.”

W większości przypadków długi banków okazały się być skutkiem ich osobistej, agresywnej, ryzykanckiej i nieprzemyślanej polityki chciwości.

Jak długo jeszcze dowolne społeczeństwo ma się godzić z takimi sytuacjami? Jaki ma interes jakakolwiek grupa społeczna, aby popierać X-a, który Z-owi wyrwie spod głowy ostatnią poduszkę, aby ją sobie jako szóstą pod d… podłożyć?

Na marginesie – nauczeni doświadczeniem Rewolucji Francuskiej co poniektórzy już zrozumieli, iż lepiej być krótszym o gotówkę, niż o głowę…..dum spiro, spero